İşte Ahmet Hakan’ı yazısı ve Mehmet Uçum’un yanıtı

Hürriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan’ın yazısına Mehmet Uçum’dan yanıt geldi.

Uçum’un cevabını köşesine taşıyan Ahmet Hakan’ın yazısının ilgili bölüme şu şekilde:

“MEHMET UÇUM’UN CEVABI

GEÇEN gün şöyle yazdım:

“Mehmet Uçum’un kullandığı dilde sorun var. ‘Bu yaklaşımınız not edildi. Bu görüşleriniz kaydedildi’ falan diyen bir devlet dili kullanıyor. Üstelik bunu AK Parti’nin içine karşı yapıyor.”

Mehmet Uçum’dan bir cevap geldi.

Şöyle diyor:

“Ahmet Bey. Size kıymet veririm. Önerinize de bir şey demem, ancak bunun bir ezberin etkisi olduğunu söylemek isterim. Toplumun hafızası, devletin arşivi vardır. Yaşanan olayları toplum hafızasına kaydeder, devlet arşivine not eder. Bu durum toplumsal ve siyasal bir gerçektir. Bunu herkes bilir ya da hisseder. Bu gerçeği ifade edince sorunlu olduğunu söyleyenler ya farkında değildir ya da sahtekardır. Benim yaptığım hakikatin ifadesinden başka bir şey değildir. Bundan sonra da yapabildiğim kadar hakikatin sözcüsü olmaya devam edeceğim.”

Uçum’a şunları söylemek isterim:

Yaşanan olayların toplumun hafızasına kaydedildiği saptaması çok doğru bir saptamadır. Buna hiçbir itirazım olmaz. Ancak “Devletin arşivi vardır, devlet arşivine not eder” ifadesine itirazım var.

Devlet adına kim arşiv tutmaktadır? Bu arşivin tutulmasındaki maksat nedir? Bir kişi, bir görüş açıkladı diye devlet niye onu arşivine kaydetmektedir. Bunun fişlemeden farkı nedir?

Bunların açıklığa kavuşması gerekiyor sanırım.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x