Arap Bankalar Birliği Mohammed El Etreby: Uluslararası yatırımcıların Türkiye’de yatırım yapması cazip

AA

İstanbul, iki gün sürecek önemli bir uluslararası finans toplantısına ev sahipliği yapıyor.

Bankalar Birliği Başkanı Mohammed El Etreby, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde, Arap Bankalar Birliği tarafından, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in katılımıyla İstanbul’da düzenlenen Uluslararası Arap Bankacılık Zirvesi başladı.

Etreby, İstanbul’un çok stratejik bir bölgede bulunduğunu belirterek, Avrupa ve Asya arasında bulunan ve köprü haline gelen bu şehirde Türkiye-Arap ekonomik ilişkilerini güçlendirmek amacıyla etkinlikte birçok oturum düzenleneceğini söyledi.

“Zirvenin İstanbul’da düzenlenmesi kendileri için stratejik bir karar”

Bölgesel işbirliğine önem verdiklerini ve zirvenin İstanbul’da düzenlenmesinin kendileri için stratejik bir karar olduğunu dile getiren Etreby, önemli inisiyatifler başlatmak, istikrar, güvenlik ve sürdürülebilir ekonomik gelişim için ilişkilerin önemli olduğunu bildirdi.

Türkiye ve Arap ülkelerinin üçüncü ülkelerde ortak yatırım yapmasının önemine dikkati çekti

ve Arap ülkelerinin üçüncü ülkelerde ortak yatırım yapmasının önemine ve potansiyeline dikkati çeken Etreby, Türkiye’nin Karadeniz, Akdeniz ve aynı zamanda Kızıldeniz’in bulunduğu bir bölgede stratejik öneme sahip olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:

Türkiye G20’nin bir üyesidir ve en önemli üretken ülkelerden birisi ve aynı zamanda uluslararası tedarik zincirinin çok önemli bir konumundadır. Uluslararası yatırımcı ve çok uluslu markaların Türkiye’de yatırım yapması her zaman caziptir.

“Türk bankacılık sistemiyle ilişkilerimizin gelişmesine çok önem veriyoruz”

Mohammed El Etreby, Türkiye ve Arap ülkeleri arasında bankacılık sektöründe işbirliğine ihtiyaç duyulduğunu belirterek, “Bu, bankacılık sektörünün gelişmesini pekiştirecektir. Geçen yıl Türkiye’de bankacılık sektörü önemli rakamlara ulaştı. Bu önemli rakamlardan dolayı Arap Bankalar Birliği olarak bu ikili ilişkilerin gelişmesini çok önem veriyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Dijital hizmetler ve dijital bankacılık sektöründe iş birliğini önemsiyoruz”

Özellikle dijital hizmetler ve dijital bankacılık sektöründe iş birliğini önemsediklerini vurgulayan Etreby, bu sayede ikili ticaretin bankacılık sektörü aracılığıyla desteklenmesinin söz konusu olacağının altını çizdi.

“Irak ve Katar arasındaki Kalkınma Yolu Projesi önemli”

Etreby, Türkiye, Irak ve Katar arasındaki Kalkınma Yolu Projesi’nin önemine işaret ederek, Türkiye ve Arap ülkeleri arasındaki sanayi sektöründe bütünleşmeyi gerçekleştirmek için işbirliğinin ve ilişkilerinin daha güçlü seviyeye ulaşması gerektiğini sözlerine ekledi.

“Bankacılık sektörlerimiz ilişkilerimizin ve büyümenin sürdürülmesinde kritik rol oynuyor”

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar da Arap Bankalar Birliği üyesi ülkelerle Türkiye arasındaki ticaret hacminin son 20 yılda 10 kattan fazla artarak 70 milyar dolara yükseldiği bilgisini paylaştı.

“İş birliği, zorlukların aşılmasında kolaylaştırıcı rol oynuyor”

İş birliğinin yakın dönemde dünyada yaşanan zorlukların aşılmasında kolaylaştırıcı rol oynadığını aktaran Çakar, şöyle konuştu:

Türkiye her alanda ve her zaman güvenilir ve güçlü bir ortaktır. Ekonomik merkezler arasında coğrafi olarak uygun bir konumdadır. Yüksek büyüme potansiyeline sahiptir. Bankacılık sektörlerimiz ilişkilerimizin ve büyümenin sürdürülmesinde kritik bir rol oynamaktadır.

Türkiye’de sankacılık sektörü

Çakar, Türkiye’nin işleyen piyasalara, uluslararası standartlarla uyumlu düzenlemelere, kurumsal alt yapıya ve sağlıklı işleyen bir bankacılık sektörüne sahip olduğunu ifade ederek, “Bankacılık sektörümüzün bilanço büyüklüğü yaklaşık 800 milyar dolardır. Milli gelire oranı yüzde 90 civarındadır. Bilançonun yüzde 60’ı yurt içi mevduatla finanse edilmektedir.” değerlendirmesini yaptı.

“Sağlanan kredilerde borç çevirme oranı yüzde 140’a ulaştı”

Çakar, son dönemde gerek krediler gerekse sermaye benzeri finansman yoluyla sağlanan dış kaynak girişinde önemli bir artış olduğuna dikkati çekerek, “Son verilere göre yurt dışı bankalardan sağlanan kredilerde borç çevirme oranı yüzde 140’a ulaşmıştır. Bu kaynak büyük ölçüde dış ticaretin ve projelerin finansmanında kullanılmaktadır.” ifadelerini kullandı.

“Kalkınma Yolu Projesi deniz yoluna çok önemli bir alternatif olacak

Irak Özel Bankalar Birliği Başkanı Wadee Nouri Al Handal ise yabancı yatırımları çekebilmek için altyapıyı geliştirmenin önemli olduğunu, bunu gerçekleştirmek için Arap ülkeleri ve Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin daha iyi noktaya getirilmesi gerektiğini bildirdi.

Handal, Türkiye ile Irak arasında ekonomik ilişkilerin çok önemli bir ivme kazandığını belirterek, ülkeler arasındaki ticaret hacminin iyi bir seviyeye ulaştığını ve Türkiye’nin Irak’ın stratejik kalkınma planlarına çok önemli katkıları olduğunu anlattı.

Kalkınma Yolu Projesi’nin önemine işaret eden Handal, sözlerini, “Deniz yoluna çok önemli bir alternatif olacak ve aynı zamanda daha hızlı bir taşıma yöntemi olacaktır. Çin, Hindistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Irak, Türkiye ve İngiltere’ye kadar ulaşacak bir yoldan bahsediyoruz.” diyerek tamamladı.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x